Велика українська сімейка

23.03.2021

Основні поняття для засвоєння: оркестр народних інструментів та основні його різновиди, інструменти народного оркестру та їхнє походження. 

Твори, що вивчаються на уроці: М, Калачевський. Ноктюрн (у виконанні академічного народного оркестру). Віночок українських народних мелодій у виконанні українського оркестру народних інструментів. «Червона калина». Сл. та муз. Н. Май - виконання.

ДОБРОГО ДНЯ, МІЙ ДРУЖЕ! МИ ПРОДОВЖУЄМО МАНДРІВКУ КРАЇНОЮ ПРОФЕСІЙНОЇ МУЗИКИ. СЬОГОДНІ ОЗНАЙОМИМОСЯ З ОРКЕСТРОМ НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ.  


Особливості оркестру народних інструментів.  

Оркестр народних інструментів, на відміну від симфонічного чи духового, складається з музичних інструментів, які нація вважає невід'ємною частиною своєї духовної культури. У кожного народу є свої національні інструменти, а тому й свої особливі оркестри. 

Оркестр українських народних інструментів може складатися з різної кількості інструмёнтів (аж до 40), серед яких більшість - національні: бандура, цимбали, кобза, басоля, ліра, телинка, сопілка, свиріль, козобас, сурма, козацька труба, бугай, флояра, ріжок, дуда, дримба, рубель, качалка, бубон, береста та інші.

Оркестри народних інструментів за складом можуть бути однорідними або мішаними. Найпопулярнішими є академічний оркестр, який переважно складається зі струнно-щипкових інструментів, та український оркестр народних інструментів, до складу якого входять і струнно-смичкові інструменти.

Музичний словничок 

Оркестр народних інструментів - колектив музикантів, які грають на народних інструментах.

Особливості походження деяких музичних народних інструментів

Знайомтесь: ці інструменти входять до складу народного оркестру, але за походженням не є українськими -  домра, балалайка, баян. 

Домра - старовинний (XVI ст.) народний струнно-щипковий інструмент із грушоподібним корпусом та трьома або чотирма струнами. 

Балалайка - російський народний щипковий музичний інструмент із дерев'яним корпусом трикутної форми і трьома (раніше двома) струнами.

Баян - музичний інструмент, створений на основі російської гармонії (гармошки). Назва походить від імені давньоруського співця-поета Бояна. 


Музичне сприймання

М. Калачевський. Ноктюрн (у виконанні академічного народного оркестру) 

Віночок українських народних мелодій у виконанні українського оркестру народних інструментів. 

Аналіз музичного твору

- Які оркестри виконували твори? Гру яких інструментів народного оркестру вам вдалося розпізнати на слух? 

- Розкажіть про засоби виразності обох творів. 

- В якому творі поєдналися народна і професійна музика? 

- Розкажіть про свій настрій після прослуховування творів.

НАОНІ - НАЦІОНАЛЬНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ОРКЕСТР НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ

NAONI Orchestra - єдиний в Україні професійним оркестром народних інструментів, яким вже 35 років керує лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, народний артист України професор Віктор Гуцал.

Творчість композитора. 

Михайло Миколайович Калачевський - український композитор, піаніст, музично-громадський діяч та юрист. Автор «Української симфонії» (1876), в якій використав українські народні теми, а також «Реквієму», струнного квартету, ряду фортепіанних п'єс, романсів та духовних хорів.


Виконання пісні

«Червона калина». Сл. та муз. Н. Май. 

Виконайте пісню під фонограму. 

Створіть музичний супровід на українських народних інструментах.


Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. 

• Що таке оркестр народних інструментів? 

Назвіть його різновиди, які вам запам'яталися. 

• Розкажіть про інструменти, які вивчали на уроці. 

• Які музичні твори вас вразили найбільше? Чому?

© 2020 Олександр Драган. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати