Що «живе» в музиці?

21.09.2020

Основні поняття для засвоєння: «мелодія», «лад», «гармонія» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного'образу.
Твори, що вивчаються на уроці:
• В.-А. Моцарт. Алегро із дивертисменту для оркестру №11.
• «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича - виконання.

«Скринька композитора»

Подивіться уважно на чарівну скриньку композитора. В ній зберігаються всі засоби виразності, за допомогою яких композитор створює музику. Зазирнімо до скриньки та розгляньмо деякі з цих засобів. Головним виражальним засобом музики є звук. Саме музичний звук відрізняється від будь-якого іншого звучання чи шуму. Він є обробленим, тобто фіксованим за висотою та тривалістю. Звуки створюють мелодію музичного твору.
Розгляньмо деякі засоби виразності, за допомогою яких композитор створює музику.
Мелодія у творі є найголовнішою, саме вона визначає всі засоби виразності (лад, ритм, тембр, темп, динаміку та інші). Мелодія зазвичай має супровід. Хоча в народних піснях, танцях вона буває без супроводу. Від характеру мелодії залежить музичний образ твору.
Разом із мелодією «живе» лад, без нього вона не могла б існувати.
Лад - це система зв'язків між музичними звуками. Звуки, які входять до нього, називають ступенями ладу. Найпопулярніші лади мають сім звуків, серед них найбільш уживаними є мажорний та мінорний.
Гармонія - одночасне звучання декількох звуків, це співзвуччя.
Композитор об'єднує звуки у гармонію, яка супроводжує мелодію. Гармонія робить музику приємною на слух, милозвучною. До одного звука приєднуються інші, утворюючи цілі акорди (декілька звуків, які звучать одночасно).

Музичний словничок

Мелодія - одноголосне вираження музичної думки, основний елемент музики.
Гармонія - об'єднання звуків у співзвуччя, це акорди та їхнє послідовне звучання.
Лад - система висотних зв'язків між музичними звуками.
Найпопулярніші лади: мажорний, мінорний.


Знайомство з творчістю композитора:

Вольфґанґ Амадей Моцарт - австрійський композитор, представник віденського класицизму. Творчий доробок Моцарта становить понад 600 творів: більш як 50 симфоній, понад 19 опер, велика кількість інструментальних концертів (зокрема 27 фортепіанних), 13 струнних квартетів, 35 сонат для скрипки, реквієм та багато інших інструментальних та хорових творів. Музика Моцарта стала вершиною класичної епохи за чистотою мелодії та форми. 

Музичне сприймання. 
В. -А. Моцарт. Алегро із дивертисменту для оркестру № 11. 

Аналіз музичного твору.

- Які інструменти виконували основну мелодію твору?
- Чи вдалося вам почути гармонію, яка завжди супроводжувала мелодію?
- В якому ладі прозвучала музика?
- Чим, на вашу думку, особлива музика Моцарта? Який характер музичного твору? Доберіть до характеристики слова, що найбільше відповідають цьому музичному твору: радісна, сумна; лірична, святкова, спокійна, схвильована, мелодійна, жвава, задумлива, енергійна, рухлива, трагічна, стримана.
- Який настрій викликала у вас ця музика? Опишіть «картину», яку ви уявляєте, слухаючи твір.

Музичний словничок

Дивертисментом називають музичний інструментальний твір, що складається з декількох частин (переважно 4-10) і призначається для різних інструментальних складів (від одного інструмента до ансамблю з декількох інструментів або оркестру).


Виконання пісні. 
«Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича.

Розучування другого куплету пісні. Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засобів виразності пісні: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання пісні під акомпанемент та фонограмний супровід. 


Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

1 Одноголосне вираження музичної думки - це:
а) супровід;
б) мелодія;
в) фраза.
2 Об'єднання звуків у співзвуччя - це:
а) гармонія;
б) лад;
в) інтервал.
3 До основних музичних засобів виразності належать (виберіть
зайве):
а) шум;
б) лад;
в) мелодія;
г) Штрих;
д) лінія;
е) гармонія;
є) об'єм.
4. Дивертисментом називають:
а) музичний твір, що складається з трьох частин;
б) музичний твір для одного інструмента;
в) музичний інструментальний твір, що складається з 4-10 частин.

1 Одноголосне вираження музичної думки - це:а) супровід;б) мелодія;в) фраза.2 Об'єднання звуків у співзвуччя - це:а) гармонія;б) лад;в) інтервал.3 До основних музичних засобів виразності належать (виберітьзайве):а) шум;б) лад;в) мелодія;г) Штрих;д) лінія;е) гармонія;є) об'єм.4. Дивертисментом називають:а) музичний твір, що складається з трьох частин;б) музичний твір для одного інструмента;в) музичний інструментальний твір, що складається з 4-10 частин.

Домашнє завдання. Послухайте музику, що лунає у вас удома. Чи є серед прослуханих вами композицій твори для оркестру? Розкажіть про засоби їхньої виразності. Послухайте музику з телеекрана. Розкажіть про мелодію, лад та гармонію прослуханих творів. Якщо маєте бажання, створіть рекламу або сюжет рекламного ролика твору В.А. Моцарта. 

© 2020 Олександр Драган. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати