Різновиди професійної музики

Шістдесят років тому в Італії жив хлопчик. Його звали Робертіно Лоретті. Хлопчика обожнював увесь світ! Як це сталося? Талановитий шестирічний Робертіно співав у церковному хорі. Тембр його голосу був настільки унікальним, що незабаром його назвали «золотим». Коли Робертіно виповнилося вісім років, він уже співав нарівні з дорослими у Римському оперному театрі.

Якось хлопчика почув датський імпресаріо і вирішив зробити з нього справжню зірку. Життя юного Лоретті закрутилося, мов у калейдоскопі: численні гастролі, платівки мільйонними тиражами. Свою пісенну кар'єру хлопець розпочав у 13 років і побував у США, Канаді, Росії, Японії, Австралії. Платівка з піснею «О Sole Міо» принесла йому славу «золотого голосу» в цілому світі.

ВІТАЮ, ДРУЖЕ! ТЕБЕ ЗАЦІКАВИЛА
ПРОФЕСІЙНА МУЗИКА? А ЧИ ЗНАЄШ ТИ, ЩО
ВОНА БУВАЄ РІЗНИХ ВИДІВ? РУШАЙМО У
МАНДРІВКУ КРАЇНОЮ ПРОФЕСІЙНОГО
МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА, ЩОБ
ОЗНАЙОМИТИСЯ З ІСТОРІЄЮ ДВОХ
ШЕДЕВРІВ.
Основні поняття для засвоєння: різновиди професійної музики: вокальна, інструментальна, цикл інструментальних концертів, сольний спів.
Твори, що вивчаються на уроці: «О Sole Міо» у виконанні Робертіно Лоретті. «О Sole Міо» у виконанні Лучайо Паваротті. А. Вівальді. «Зима» з циклу концертів «Пори року». «Зимова пісенька». Сл, та муз. В. Островського - виконання.
Музичний сприймання
«О Sole Міо» у виконанні Робертіно Лоретті
«О Sole Міо» у виконанні Лучано Паваротті
- Визначте характер пісні. Що в ній є особливим?
- Як звучить пісня у виконанні відомого італійського співака Лучано Паваротті та у виконанні Робертіно Лоретті?
- Охарактеризуйте «золотий голос» італійського хлопчика, підібравши відповідні слова. Як ви гадаєте, чому ця пісня стала надзвичайно популярною?


Робертіно Лоретті
Робертіно Лоретті
Музичний словничок
Вокальна музика - це музика, призначена для виконання голосом. Таку музику може виконувати соліст, ансамбль із кількох співаків або хор.
Дискант - високий дитячий голос (переважно у хлопчиків) зі специфічним звучанням.
Розгляньте картину відомого російського художника І. Левітана. Спробуйте уявити, яка музика звучить у ній. Охарактеризуйте цю музику.


Музичне сприймання
А. Вівальді. «Зима» з циклу концертів «Пори року».
- Які музичні інструменти виконують твір?
- Охарактеризуйте засоби виразності, використані композитором для зображення картин зимової природи.
- Чому цю музику ми називаємо шедевром? Обгрунтуйте-свою думку.
- Поміркуйте, чи співзвучні живописний твір І. Левітана «Ліс узимку» та музичний твір А. Вівальді.

Антоніо Лучіо Вівальді - італійський композитор, скрипаль-віртуоз, священик, автор понад сорока опер, кантат, ораторій, творець жанру сольного інструментального концерту. Одним із найвідомі- ших його творів є «Чотири пори року» - ранній зразок програмної симфонічної музики. Вівальді зробив істотний внесок у розвиток інструментування, першим застосував гобої, валггорни, фаготи та інші інструменти як самостійні. Концерт фа-мінор «Зима» має три частини - І ч. Allegro non molto, II ч. Largo, III ч. Allegro. Кожному концерту окремо композитор присвячував сонети.

Музичний словничок
Інструментальна музика - це музика, призначена для виконання на музичних інструментах. Вона буває сопьною (грає один інструмент), ансамблевою (звучать декілька інструментів) та оркестровою (виконує оркестр).
Розглянемо подану схему. Про що вона розповідає? З чого складається професійна музика? Які основні різновиди професійної музики?

Виконання пісні
«Зимова пісенька». Сл. та муз. В. Островського.
Робота над звуком. Виконання пісні по фразах: Індивідуально в парах, групою.
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
• Пригадайте, яка музика називається інструментальною. Які різновиди інструментальної музики ви знаєте?
• У чому полягає різниця між інструментальною та вокальною музикою? • Чим схожі та відрізняються вокальні й інструментальні твори?
• Чому Робертіно Лоретті називали «золотим голосом»?
Домашнє завдання. Чи звучать у вас вдома шедеври інструментальної та вокальної музики? Дізнайтеся історію створення одного з цих шедеврів і розкажіть її своїм рідним та друзям.